نارون دربست در اختیار اهالی

به گزارش وبلاگ ساعت هیراد، محله یافت آباد در ناحیه3 منطقه18 واقع شده است و از لحاظ قدمت و نحوه شکل گیری، جزء محله های قدیمی پایتخت به شمار می آید.

نارون دربست در اختیار اهالی

وبلاگ ساعت هیراد- مریم قاسمی: یکی از ویژگی های شاخص محله یافت آباد در بخش های شمالی و جنوبی آن، فراوانی استعدادهای ورزشی در همه رشته هاست، با این حال کمبود امکانات ورزشی، از گذشته تا امروز، همیشه یکی از دغدغه های مهم یافت آبادی ها بوده است. موضوعی که در دوره جدید مدیریت شهری بیش از گذشته برای برطرف این مشکل کوشش شده است. نمونه شاخص آن اجرای پروژه کوچک مقیاس توسعه محله ای با عنوان نارون در بلوار ابراهیم آباد، انتهای خیابان شهید باقری است که با ساخت و راه اندازی آن 2هزار و 88مترمربع به سرانه ورزشی ساکنان ناحیه3 افزوده خواهد شد.

  • با یاری مردم به ثمر نشست

ابوالفضل کبورانی / شهردار ناحیه3 منطقه18

یکی از ملزومات شروع هر پروژه ای در هر نقطه از شهر تهران، برخورداری از فضای مناسب و بدون معارض است. ابوالفضل کبورانی شهردار ناحیه3 منطقه18 در این باره می گوید: کارشناسان دفتر توسعه محله ای در تحقق خواسته اهالی یافت آباد نقش زیادی داشته اند. البته شورایاران محله نیز با اعتبار و جایگاهی که بین مردم دارند، در تسهیل امور و برداشتن موانع مؤثر بودند تا این پروژه هرچه زودتر کلید بخورد.

وی شرح می دهد: زمینی که اکنون پروژه ساخت خانه کشتی، زمین فوتبال و پاتوق محلی در آن در حال اجراست، مالک خصوصی داشت. بنابراین کارشناسان دفتر توسعه محله ای و شورایاران در چندین مرحله نسبت به کسب رضایت مالک برای واگذاری زمین به شهرداری اقدام کردند و توانستند با متقاعد کردن وی، یکی از پروژه های کوچک مقیاس توسعه محله ای را در یافت آباد به مرحله عملیاتی برسانند.

  • کام ورزشکاران شیرین می گردد

اصغر نوراللهی / شورایاری محله یافت آباد شمالی

پروژه نارون از چند بخش تشکیل می گردد. مرحله اول ساخت خانه کشتی است که در فضایی به مساحت 220مترمربع در حال اجراست. اصغر نوراللهی که از چهره های سرشناس ورزش کشتی و از مربیان باسابقه منطقه18 است، همچون دوره های گذشته به عنوان دبیر شورایاری محله یافت آباد شمالی خواسته ها و مطالبات شهروندان را پیگیری می نماید. او درباره اجرای پروژه کوچک مقیاس محله ای نارون می گوید: ساخت خانه کشتی مجهز و استاندارد در این محله قهرمان پرور می تواند کام بسیاری از ورزشکاران به ویژه کشتی گیران را شیرین کند. با اینکه یافت آباد قهرمانان بسیاری دارد، اما از وجود حتی یک سالن کشتی محروم بود و نتوانست به احتیاج قشر نوجوان و جوان علاقه مند به این رشته ورزشی پاسخ دهد. اکنون ساخت و راه اندازی خانه کشتی اتفاق پرخیر و برکتی است که آثار مثبت آن در آینده نمایان خواهد شد. راه اندازی آموزشگاه استعدادیابی کشتی و جذب و حمایت همه جانبه از استعدادها، از فعالیت هایی است که در خانه کشتی پیش بینی شده است.

  • نارون پروژه ای فرامحله ای

رحمت الله مصطفایی / دبیر شورایاری محله یافت آباد جنوبی

هرچند که محل اجرای پروژه نارون در محله یافت آباد شمالی است، اما این بدان معنا نیست که ساکنان محله های همجوار نتوانند از امکانات آن استفاده نمایند. رحمت الله مصطفایی دبیر شورایاری محله یافت آباد جنوبی می گوید: زمین بایری که پروژه در آن اجرا می گردد، سال ها به حال خود رها شده بود. با ساخت این مجموعه ورزشی و فرهنگی چند منظوره می توان انتظار داشت که رضایتمندی شهروندان افزایش پیدا کند و به جز ساکنان محله یافت آباد شمالی، اهالی محله یافت آباد جنوبی و محله های همجوار نیز می توانند از امکانات آن استفاده نمایند.

مصطفایی با اشاره به کوشش مسئولان شهرداری ناحیه3 به ویژه کارشناسان دفتر توسعه محله ای یافت آباد برای به ثمر رساندن این پروژه می افزاید: مدیریت شهری نشان داد که برای بالابردن کیفیت زندگی ساکنان در محله ها و برطرف کمبودها از هیچ کوششی دریغ نمی نماید. شورایاران فراموش نمی نمایند با اینکه در دهه اخیر بارها این خواسته را پیگیری نموده بودند، اما سال جاری که مسئولان شهرداری اجرای پروژه های کوچک مقیاس را در محله ها شروع نموده اند، ساخت مجموعه ورزشی و فرهنگی چندمنظوره در دستورکار نهاده شد و با سرعت مناسبی پیش می رود.

وی می گوید: امیدواریم در مدیریت و راه اندازی این مجموعه از چهره های ورزشی محله یافت آباد استفاده گردد تا این پروژه در حوزه اشتغالزایی جوانان جویای کار نیز مؤثر باشد.

  • صدای مردم بهتر شنیده می گردد

محمد نظری / کارشناس شهری

شعار تهران، شهری برای همه هدفی است که مدیریت شهری در اجرای برنامه ها و طرح ها به آن اهتمام و توجه دارد. در واقع زمانی محله می تواند برای ساکنان آن سکونتگاهی امن، آسوده و دلنشین باشد که از امکانات متنوع و مناسب برخوردار باشد. محمد نظری کارشناس شهری با بیان این مطلب می گوید: برای اینکه شهر و محله به توسعه و آبادانی برسد، به چند عامل مهم احتیاج دارد؛ اول اینکه مدیریت شهری در اجرای پروژه ها به نظرمردم توجه کند. دوم اینکه رابطه مردم و شهرداری به گونه ای باشد که حس اعتماد و اطمینان را بیشتر کند و شهروندان از نزدیک شاهد تأثیرگذاری خود در فعالیت های عمرانی و... باشند و سوم اینکه پس از نظرسنجی از مردم نوبت به امکان سنجی و شناسایی خلاقیت های محلی می رسد؛ مثلاً کوشش برای تبدیل زمین های بی استفاده و ساختمان های متروکه که می توان آنها را به امکانات مختلف از جمله استادیوم، پاتوق فرهنگی، زمین فوتبال و... تبدیل کرد.

وی اضافه می نماید: خوشبختانه مجموعه شهرداری بهتر از قبل صدای مردم را می شنود و از همه امکانات خود برای پاسخ به احتیاج شهروندان استفاده می نماید.

این کارشناس شهری عقیده دارد که شروع پروژه های کوچک مقیاس محله ای، جهت تازه ای در آبادانی محله ها باز و شعار تهران، شهری برای همه را به عمل نزدیک تر نموده است.

نظری در ادامه از ظرفیت های محلی به عنوان فرصتی برای اجرای پروژه های کوچک مقیاس یاد می نماید و می گوید: بدون تردید در محله ها این ظرفیت ها وجود دارند، اما گاهی از چشم مسئولان دور می مانند و برای گریز از آن باید نقش شهروندان در این امور پررنگ تر گردد، یعنی خود مردم زمین های بایر و بلاتکلیف یا ساختمان های متروکه و فضاهای بی دفاع شهری محله شان را به مسئولان شهرداری معرفی نمایند تا راه حلی برای بهره مندی بهتر از این فضاها بیابند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 11 مهر 1399 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: buyclockhirad.sale-blog.ir شناسه مطلب: 6483

به "نارون دربست در اختیار اهالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نارون دربست در اختیار اهالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید