مجسمه پری دریایی کوچولو نماد شهر کپنهاگ دانمارک، عکس

به گزارش وبلاگ ساعت هیراد، شاید بتوان معروف ترین مجسمه پری دریایی را مجسمه پری دریایی کوچولو برگرفته از قصه هانس کریستین اندرسن دانست که بر روی صخره ای در بندر کپنهاگ دانمارک نشسته است. این تندیس در 23 آگوست سال 2013 شاهد جشن یک صدمین سال زندگی اش بود.

مجسمه پری دریایی کوچولو نماد شهر کپنهاگ دانمارک، عکس

مجسمه پری دریایی از جنس برنز و توسط ادوارد اریکسن (Edvard Eriksen) ساخته شده و در آگوست سال 1913 رونمایی گشت. اریکسن در ژانویه سال 1909 سفارشی از کارل یاکوبسن برای ساخت مجسمه دریافت کرد. یاکوبسن که با تماشای یک اجرای باله در تئاتر سلطنتی کپنهاگ بر اساس قصه ای درباره یک پری دریایی بسیار شگفت زده شده بود، از ستاره آن اجرا درخواست کرد تا مدل این مجسمه شود. بالرین مذکور این درخواست را نپذیرفت و اریکسن از همسر خود که مدل بسکمک از آثار دیگرش نیز بود برای ساخت مجسمه استفاده کرد. برخی می گویند که بالرین معروف، مدل چهره مجسمه و همسر اریکسن مدل بدنه بود اما این حقیقت نداشته و هنرمند، تمام مجسمه را با الهام از همسرش ساخت. این امر از قیاس چهره مجسمه با عکس های همسر وی و سایر آثار هنرمند کاملاً آشکار خواهد بود.

این تندیس پری دریایی یکی از برترین جاذبه های گردشگری در کپنهاگ به شمار رفته و به نوعی تبدیل به نماد کپنهاگ و حتی کشور دانمارک شده است. اگر چه خود قصه کریستین اندرسن به تنهایی برای شهرت این شخصیت داستان کافی بود اما کارتن هایی که توسط شرکت دیزنی بر اساس آن ساخته شدند نیز به شهرت و جذابیت جهانی این تندیس کمک شایان توجهی کردند.

نسخه های کپی این اثر در چند منطقه دیگر جهان نیز وجود دارد که اجازه کپی آن ها از وارثان اریکسن گرفته شده است. البته این تندیس ها تفاوت های اندکی نیز با مجسمه اصلی دارند. نسخه ای که در شهر کپنهاگ به نمایش گذاشته شده، نسخه اصلی بوده اما کپی هایی با اندازه های متفاوت نیز از آن طراحی شد که امر بسیار مفیدی بود زیرا نسخه اصلی بارها مورد آسیب واقع شد و ترمیم آن بر اساس کپی ها صورت گرفت. اندازه های بسیار گوناگونی از این مجسمه برای فروش نیز موجود هستند و می توانید با سر زدن به سایت رسمی این تندیس، آن ها را خریداری کنید.

اگرچه تندیس اغلب کوچک تر از حد تصور به نظر می رسد؛ اما در واقع حدود 25٪ از اندازه طبیعی عظیم تر است. مکان تماشایی آن و حجم عظیم آب ها، خطوط ساحلی و بندرگاه باعث می شوند که در قیاس، این مجسمه کوچک به نظر بیاید. این تندیس تنها نسخه با این اندازه بوده و نسخه های کپی بنا به خواست خود هنرمند باید کوچک تر باشند تا تنها شهر کپنهاگ نمونه اندازه واقعی را داشته باشد.

نسخه های کپی را می توان در کشور های برزیل، چین، ژاپن، رومانی، اسپانیا و بسکمک شهر های آمریکا پیدا کرد. شاید جالب باشد بدانید مجسمه پری دریایی کوچولویی که ادوارد اریکسن ساخت، دو دم دارد اما در قصه اصلی اندرسن، این موجود تنها یک دم آن هم شبیه به دم ماهی داشت. بیشتر نمونه های شبیه نیز دارای دم معمولی ماهی هستند.

منبع: گردشبان
انتشار: 26 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: buyclockhirad.sale-blog.ir شناسه مطلب: 5224

به "مجسمه پری دریایی کوچولو نماد شهر کپنهاگ دانمارک، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجسمه پری دریایی کوچولو نماد شهر کپنهاگ دانمارک، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید