حرف های متناقض دستگاه های دولتی، صادرکننده را ناامید می نماید

به گزارش وبلاگ ساعت هیراد، صادرکننده ها با چه موانع و مشکلاتی روبرو هستند؟ رئیس اتاق ساری دراین باره می گوید: در شرایط فعلی قیمت دلار به حدود 30 هزار تومان رسیده است، این نسبت به قیمت سال قبل دو برابر رشد داشته؛ در این شرایط انتظار می رود که شرایط صادرات هم بهتر گردد ولی آمار و ارقام چنین نمی گویند.

حرف های متناقض دستگاه های دولتی، صادرکننده را ناامید می نماید

عبداله مهاجر دارابی در گفت وگو با پایگاه خبری اتاق ایران می افزاید: صادرکننده واقعی رغبتی به صادرات ندارد و آمار صادرات در شش ماه گذشته نسبت به شش ماه سال قبل حدود 37 تا 40 درصد کاهش داشته است؛ درحالی که انتظار رشد دو برابری و حتی سه برابری صادرات بود.

او درباره مسائل حوزه صادرات می گوید: کشور ما هم به لحاظ امکانات زیرساختی و هم به لحاظ موقعیت جغرافیایی شرایط خوبی برای صادرات دارد؛ اما متأسفانه به دلیل عملکرد بد دولت و سازمان های دولتی صادرات رشد منفی داشته است.

عضو هیات نمایندگان اتاق ایران اظهار می نماید: به نظر می رسد دولت به تکلیف خود در حوزه حمایت از فراوری و صادرات بدعمل نموده و البته همچنان بدعمل می نماید؛ در چنین شرایطی صادرکننده به دنبال این است که صادراتی انجام ندهد.

او ادامه می دهد: امروزه صادرکننده فکر می نماید در صادرات سودی برایش متصور نیست ولی از طرفی درگیر مسائل و مسائل زیادی می گردد.

رئیس اتاق ساری با اشاره به بخشنامه ای که در سال 97 از سوی بانک مرکزی مبنی بر اینکه صادرات زیر یک میلیون دلار نیازی به وارد کردن ارز نیمایی ندارند، می گوید: با توجه به اینکه 50 درصد صادرات مازندران به عراق و افغانستان و کشورهای حاشیه خزر است، اختصاصاً برای عراق و افغانستان هم نگاه بر این بود که مبادلات با ریال انجام گردد. اما دولت به تعهد خود عمل نکرد و حتی برطرف تعهد ارزی با ریال موردقبول بانک مرکزی هم نیست.

او تأکید می نماید: دولت، بانک مرکزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان توسعه تجارت در یک سال گذشته بارها و بارها حرف متناقض زده اند و همه این ها صادرکننده را ناامید از ادامه کار می نماید. درحالی که دولت باید روی تصمیمی که گرفته پافشاری کند و نه اینکه هر روز یک تصمیم خلق الساعه بگیرد.

رئیس اتاق ساری تأکید می نماید: باید زمینه برای صادرات فراهم گردد؛ باید دولت و دستگاه های حاکمیتی در حمایت از صادرات نظر واحدی داشته باشند وگرنه نمی توان انتظار جهش صادرات داشت. صادرکننده می خواهد عطای کار را به لقای آن ببخشد.

مهاجر دارابی تصریح می نماید: درخواست فعالان مالی این است که اولاً رئیس کل بانک مرکزی واقعیت های بازار را ببیند و در هر تصمیمی با تکیه به اصل شفافیت عمل کند. از طرفی دولت قبل از هر تصمیمی تبعات آن را با اقتصاددان ها، کارشناسان و فعالان مالی آنالیز کند وگرنه صادرات و فراوری بیش از اینکه هست آسیب خواهد دید.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 2 آذر 1399 بروزرسانی: 2 آذر 1399 گردآورنده: buyclockhirad.sale-blog.ir شناسه مطلب: 7797

به "حرف های متناقض دستگاه های دولتی، صادرکننده را ناامید می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حرف های متناقض دستگاه های دولتی، صادرکننده را ناامید می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید