توضیحات مهم وزیر آموزش وپرورش درباره افزایش حقوق معلمان، استخدام جدید، مسکن فرهنگیان و چگونگی برگزاری کلاس ها در سال تحصیلی جدید

به گزارش وبلاگ ساعت هیراد، وزیر آموزش و پرورش امروز در گفتگویی رادیویی درباره افزایش حقوق فرهنگیان، استخدام بی سابقه در آموزش و پرورش تا خاتمه سال 1400، مسکن فرهنگیان، آموزش در شرایط کرونا طی سال تحصیلی گذشته، شبکه شاد و ... صحبت هایی ارائه کرد.

توضیحات مهم وزیر آموزش وپرورش درباره افزایش حقوق معلمان، استخدام جدید، مسکن فرهنگیان و چگونگی برگزاری کلاس ها در سال تحصیلی جدید

جهت دریافت خدمات مهندسی ساختمانی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای ساخت، بازسازی، معماری، محوطه سازی و خرید مصالح ساختمانی را از ما بخواهید.

به گزارش وبلاگ ساعت هیراد به نقل از ایسنا، محسن حاجی میرزایی در ارتباطی با رادیو گفت وگو درباره افزایش حقوق فرهنگیان اظهار کرد: یکی از دغدغه های جامعه فرهنگی رتبه بندی است. فرهنگیان علاقه مند هستند همانند دانشگاهیان و متناسب با صلاحیت های حرفه ای و تخصصی در درجات مختلفی طبقه بندی شوند.

وی اضافه نمود: معلم یک واژه منحصر است که افراد تجربیات و صلاحیت و تحصیلات متفاوتی دارند و انتظار دارند که این موارد در دریافتی آنها لحاظ گردد. سندتحول و قانون هم بر این موضوع تاکید و تصریح نموده است.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه قبل از دوره وزارت بنده هم اقداماتی اجرا شده بود و مجموعه این کوشش ها در دوره بنده به ثمر نشست گفت: بر اساس آیین نامه، رتبه بندی معلمان در رسته شاغلین رسمی متناسب با صلاحیت های عمومی ، حرفه ای و اختصاصی در رتبه های یک تا پنج نهاده شده و برحسب هررتبه از مزایایی بهره مند شدند.

حاجی میرزایی بابیان اینکه رتبه بندی از مهر 98 اجرایی شد که هم یاری خوبی بود و هم پاسخی به مطالبات بود اضافه نمود: آخر سال 98 فوق العاده فصل دهم قانون مدیریت خدمات که اجازه رشد 50 درصدی امتیازات را می داد بخش اداری که از این ظرفیت استفاده ننموده بودند که مشمول شدند. چون قبلا رتبه بندی را از همین ظرفیت فصل دهم اجرا نموده بودیم، شاغلین آموزشی هم از مزایایی بهره مند شدند و مجددا همه در یک نقطه مشترکی از این قانون بهره مند شدند.

وی اضافه نمود: یک فوق العاده تخصصی داشتیم که مشاغل اداری در مابقی دستگاه های اداری می گرفتند اما در آموزش و پرورش شامل آن نبودند که از خرداد 99 اعمال و در احکام اعمال شد. مجموعه اتفاقاتی که از مهر 98 تا خرداد 99 در حقوق فرهنگیان رخ داد بیش از 65 درصد افزایش حقوق را به همراه داشت.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه بعضی فرهنگیان گلایه دارند که چرا مرتب این موارد اطلاع رسانی می گردد؟ گفت: این نکته درست است؛ اما این سوال را همه جا از ما می پرسند، زیرا در جامعه فرهنگیان چنین سوالی مطرح است. با همه اینها تصریح می کنم که افزایش 65 درصدی حقوق باعث شده حقوق فرهنگیان به متوسط دریافتی کشوری سایر کارکنان دولت نزدیک گردد.

تحویل 500 واحد مسکونی تا خاتمه سال جاری

حاجی میرزایی درباره مسکن فرهنگیان نیز اظهار کرد: فراخوانی به همه فرهنگیان اظهار داشتیم که هر کسی صاحب خانه نیست و واجدشرایط خانه دار شدن است ثبت نام کند. 320 هزار نفر از شاغلین و بازنشستگان ثبت نام کردند که اسامی را در اختیار وزارت راه قرار دادیم که اطلاعات 75 هزار نفر تایید شد، البته آنالیز ها ادامه دارد و ممکن است تعداد دیگری به این جمع اضافه نموده گردد.

وی ادامه داد: تفاهم ما برای ساخت 170 هزار مسکن است و قرار شده هرکجا که زمین داریم ما در اختیار قرار دهیم و هرکجا زمین نداریم وزارت راه اقدام کند تا فرهنگیان از تسهیلات درنظر گرفته شده استفاده نمایند. در گام اول نزدیک به 20 هزار نفر واحد مسکونی شان هم معین شد و 30 تا 90 درصد هم احداث شده است.

وزیر آموزش و پرورش گفت: به ما نوید داده اند تا 500 واحد را تا آخر سال 99 تحویل بدهند. اولویت را به بازنشستگان، زوج های فرهنگی و زنان سرپرست خانوار داده ایم. اعتباری برای دریافت وام مسکن در نظر گرفته شده است.

به روزرسانی پرداخت خسارات بیمه ای

حاجی میرزایی با اشاره به بیمه فرهنگیان نیز اظهار کرد: همه ما در معرض بیماری قرار داریم. کاری که توانستیم سال جاری انجام دهیم این بود که تعداد خدمات مشمول بیمه را افزایش دادیم و تعداد مراکزی که افراد می توانستند مراجعه نمایند را نیز افزایش دادیم. زمان پرداخت خسارات را به یک هفته کاهش دادیم و اکنون پرداخت خسارات به روز است.

استخدام بی سابقه در آموزش و پرورش

حاجی میرزایی در ادامه با بیان اینکه در سال 99 مجوز استخدامی که گرفتیم در 10 سال گذشته بی سابقه است اضافه نمود: 20 هزار مجوز جذب در دانشگاه فرهنگیان به وسیله کنکور و 28 هزار نفر به وسیله ماده 28 اساسنامه دانشگاه فرهنگیان و برگزاری آزمون استخدامی و 25 هزار مجوز تبدیل شرایط حق التدریس ها و آموزش دهنده و آموزشیاران نهضت و مربیان پیش دبستانی را دریافت نموده ایم.

وزیر آموزش و پرورش اضافه نمود: طبق قانون برنامه تا آخر سال 1400 باید همه این افراد که از آنها نام بردیم تبدیل شرایط و استخدام شوند که برای سال جاری این مجوز 25 هزار نفر است.

سیر صعودی جمعیت دانش آموزی و بازنشستگی فرهنگیان

حاجی میرزایی با بیان اینکه در طول برنامه ششم توسعه که هنوز یکسال آن باقی مانده است 186 هزار نفر در آموزش و پرورش استخدام شده اند که سه برابر جذب نیرو در برنامه پنجم توسعه است گفت: تا سال 1404 سیر جمعیت دانش آموزی صعودی و سیر بازنشستگی در آموزش و پرورش هم صعودی است و هرسال حدود 40 تا 50 هزار نفر بازنشسته می شوند.

کرونا و آموزشی که تعطیل نشد

وزیر آموزش و پرورش در ادامه درباره عملکرد وزارت آموزش و پرورش در دوران کرونا گفت و شرح داد که جهان در برابر پدیده غیرمنتظره ای نهاده شد که همه شئون زندگی را تحت تاثیر قرار داد و بزرگترین وقفه آموزشی رخ داد. بیش از یک میلیارد افراد در حال تحصیل از رفتن به مدرسه و دانشگاه محروم شدند.

وی اضافه نمود: این تعطیلات طولانی شد و یکی از مهمترین آسیب های ان این بود که خطر ترک تحصیل افراد محروم تر را تهدید می نماید. فراموشی یافته ها و از دست دادن یک سال زندگی از دیگر تبعات چنین تعطیلات طولانی مدت بود. ما به این نتیجه رسیدیم که آموزش را تعطیل نکنیم. نهضتی در میان فرهنگیان شکل گرفت. باید روی کارهای ارزشمند فرهنگیان کار گردد و نمونه های فداکاری و ایثار آنها به نمایش کشیده گردد.

حاجی میرزایی با بیان اینکه راه چاره ثابت و یکسانی در تمام جهان وجود نداشت و کشورها به روش های متعددی متوسل شدند اظهار کرد: ما از حیث سرعت و کیفیت آموزش کارنامه قابل قبولی داریم. یک هفته پس از تعطیلات آموزش های تلویزیونی شروع شد و به تدریج ساعات تدریس افزایش یافت و به 40 نوبت آموزش به وسیله شبکه های رسانه ملی رسید و 2000 برنامه آموزشی ارائه شد.

وی ادامه داد: البته دو سوم کتاب درسی آموزش داده شده بود و یک سوم باقی مانده به وسیله رسانه ملی تدریس شد. تلویزیون 97.3 درصد پوشش داشت. پس از برنامه نیز امکان دانلود برنامه ها وجود داشت. تنها اشکال کار این بود که تعاملی نبود و امکان دریافت بازخورد و کنترل نداشتیم که بچه ها برنامه را دیده اند یا خیر؟. بنابراین ناگزیر شدیم به روش های دیگری روی بیاوریم که به همین دلیل شبکه شاد راه اندازی شد.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه شبکه شاد بومی، ملی، یکپارچه، سراسری و تعاملی بود مطرح کرد: زمانی نداشتیم که بخواهیم این شبکه را به صورت پایلوت اجرا کنیم بنابراین قطعا ابتدای کار کاستی هایی داشت. بیش از 11.5 میلیون دانش آموز، دومیلیون اولیای دانش آموزان و مدیران و معلمان به شبکه پیوستند. تمام محتوای مورد احتیاج فراوری و در شبکه شاد بارگذاری کردیم.

پرونده سال تحصیلی با کمترین دغدغه بسته شد

حاجی میرزایی ادامه داد: برای کسانی که دسترسی به اینترنت نداشتند نیز بسته های آموزشی تهیه و ارسال شد و در بعضی مناطق نیز کلاس هایی به صورت حضوری برگزار گردید. ضمن آنکه از اواخر اردیبهشت مدارس به صورت موقت و یک ماهه برای برطرف اشکال داوطلبانه بازگشایی شد و 20 درصد دانش آموزان در روستاها و 15 درصد در شهرها مراجعه کردند و اشکالاتشان برطرف شد که در دوره ابتدایی آمار بالاتر بود. آزمون های خاتمهی نیز برگزار و پرونده سال تحصیلی با کمترین دغدغه بسته شد.

چگونگی برگزاری کلاس ها در سال تحصیلی جدید

وزیر آموزش و پرورش درباره سناریوهای بازگشایی مدارس از 15 شهریور ماه در سه شرایط سفید، زرد و قرمز گفت: ستاد ملی کرونا به پیشنهاد آموزش و پرورش اظهار داشت که شروع سال تحصیلی از 15 شهریور باشد. اصل بر این است هرکجا امکان برگزاری حضوری هست، کلاس ها حضوری برگزار شوند. 35 درصد مدارس ما زیر 50 دانش آموز دارند و مجموع دانش آموزان آنها به 500 هزار نفر می رسد که می توانند کلاس ها را با رعایت فاصله گذاری اجتماعی به صورت حضوری برگزار نمایند.

هزینه اینترنت شبکه شاد تامین می گردد

حاجی میرزایی گفت: هرکجا جمعیت زیاد است بچه ها به دو دسته تقسیم شوند و به این ترتیب تعداد دانش آموز در هرکلاس کم گردد اما ممکن است در بعضی مناطق اجازه برگزاری حضوری را به کلی به ما ندهند که در این صورت آموزش غیرحضوری است. شبکه شاد را توسعه داده ایم و آموزش های تلویزیونی هم شروع می گردد.

حاجی میرزایی اضافه نمود: از ابتدای شهریور با وزارت ارتباطات در ارتباطیم و متعهدیم که همه مدارس به شبکه ملی اینترنت وصل شوند. درباره پهنای باند نیز در حال گفت وگو هستیم. هزینه اینترنت را هم تامین می کنیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: buyclockhirad.sale-blog.ir شناسه مطلب: 5637

به "توضیحات مهم وزیر آموزش وپرورش درباره افزایش حقوق معلمان، استخدام جدید، مسکن فرهنگیان و چگونگی برگزاری کلاس ها در سال تحصیلی جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیحات مهم وزیر آموزش وپرورش درباره افزایش حقوق معلمان، استخدام جدید، مسکن فرهنگیان و چگونگی برگزاری کلاس ها در سال تحصیلی جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید