گزارش، آن سوی تقابل آمریکا با فناوری چین؛ سرانجام قرن آمریکایی، شروع قرن آسیایی

به گزارش وبلاگ ساعت هیراد، تحریم های دستپاچه آمریکا علیه شرکت های فناوری چین بخشی از نگرانی های گسترده تر واشنگتن از انتها عصر آمریکایی است.

گزارش، آن سوی تقابل آمریکا با فناوری چین؛ سرانجام قرن آمریکایی، شروع قرن آسیایی

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

گروه بین الملل وبلاگ ساعت هیراد- تنش ها میان آمریکا و چین بعد از جدال های دو طرف بر سر تحولات هنگ کنگ، ویروس کرونا، دریای چین جنوبی، جنگ تجاری، ممنوعیت فعالیت کمپانی های چینی همچون هوآوی و ZTE و جنگ رسانه ای وارد فاز تازه ای شده و حالا نوک پیکان حملات دونالد ترامپ شبکه های اجتماعی چینی را نشانه رفته است.

مقام های دولت آمریکا در روزهای گذشته گفته اند که قصد دارند استفاده از این برنامه را متوقف نمایند. ترامپ روز دوشنبه با تأیید این خبرها برای فعالیت این شبکه اجتماعی شرط گذاشته و گفته در صورتی که اپلیکیشن تیک تاک تا 15 سپتامبر بخش فعالیت های خود را در آمریکا نفروشد، فعالیت این شبکه در ایالات متحده ممنوع خواهد شد.

در پی این اظهارات گزارش هایی منتشر شده مبنی بر اینکه ممکن است شرکت مایکروسافت بخواهد تیک تاک را خریداری کند.مدیر عامل شرکت مایکروسافت دوشنبه گفت در پی جلب موافقت رئیس جمهوری آمریکا برای خرید شبکه اجتماعی تیک تاک، مذاکرات این غول فناوری با مالک چینی اپلیکیشن تیک تاک از سر گرفته خواهد شد.

دولت چین این اقدام آمریکا را سرقت یکی دیگر از شرکت های فناوری چین، علی رغم ادعای تجارت آزاد از سوی آمریکا توصیف و یادآوری نموده آمریکایی ها علی رغم طرح چنین ادعاهایی تنها به رقابت بر اساس بازی حاصل جمع صفر اعتقاد دارند. (یعنی نوعی از تعامل که در آن طرف آمریکایی برنده کامل و طرف مقابل بازنده کامل است.)

آمریکا اندکی قبل تر، فشار بر شرکت چینی هووآوی که دومین سازنده تلفن همراه در جهان به شمار می رود را هدف تحریم های خود قرار داده بود تا شرکت هایی مانند گوگل اعلام نمایند امکان خدمات دهی به این شرکت از آنها سلب شده است.

انتها سلطه آمریکا بر فناوری؟

با آنکه دولت ترامپ در کوشش است علت این تصمیم گیری ها را مسائل امنیت ملی و روابط نزدیک شرکت های فناوری چین با دولت این کشور جلوه دهد، اما به نظر می رسد که این درگیری ها در یک جنگ سرد محوری تر با موضوع فناوری ریشه دارند که می تواند نقشی معین نماینده در آینده نظم بین المللی داشته باشد.

از زمانی که دونالد ترامپ پس از ورود به کاخ سفید جنگ تجاری با چین و اعمال تعرفه بر کالاهای این کشور را کلید زد، بسیاری از کارشناسان، این نکته را عنوان نمودند که روی پنهان این جنگ را نگرانی واشنگتن از انتها هژمونی این کشور در نتیجه سلطه بر جهانی فناوری اطلاعات تشکیل می دهد.

نه تنها در آمریکا در جهان غرب از مدت ها پیش نگرانی ها و دغدغه هایی درباره سیر رو به افول قدرت آمریکا و حرکت نظم بین المللی به سمت گریز از نظام تک قطبی به موضوع آمریکا مطرح شده است.

انتها قرن آمریکایی، شروع قرن آسیایی

این همان چیزی است که جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا چندی پیش آن را بیان نمود. او گفت: تحلیلگران از مدت ها پیش درباره انتها نظم تحت رهبری آمریکا و فرا رسیدن قرن آسیایی صحبت نموده اند. این اتفاق الان پیش روی چشم ما در حال وقوع است.

بورل با اشاره به افزایش قدرت چین و گسترش نقش این کشور در نظام بین المللی توضیح داد: ما در نشست آینده چین باید زمینه های راهبردی قدرتمند برای تعامل با چین را فراهم آوریم.

در اولین سند راهبردی امنیت ملی آمریکا (2017) که بعد از روی کار آمدن دونالد ترامپ تدوین شد هم از رقابت چین با جهان غرب برای تغییر نظم جهانی به عنوان اصلی ترین چالش پیش روی آمریکا یاد شده است.

در این سند عنوان شده برای چندین دهه سیاست ایالات متحده در این باور ریشه داشته که حمایت از افزایش قدرت چین و پیوستن آن به نظم بین المللیِ پس از جنگ می تواند به لیبرال سازی این کشور منجر گردد. اما برخلاف آنچه امید می رفت، چین قدرت خود را توسعه داده و به سمت تعریف نظمی تازه و تجدیدنظر در نظم موجود حرکت نموده است.

دست و پا زدن نهایی در رقابت بر سر انحصار جهانی

بنابراین، واکنش های دستپاچه این روزهای آمریکا برای اعمال فشار بر شرکت های فناوری چین و اعطای مزیت رقابتی زوری به شرکت های آمریکایی بخشی از این صحنه بزرگتر است و رقابت بر سر استیلا در زمینه فناوری در مرکز روزآزمایی پکن و واشنگتن واقع شده است.

در حالی که شرکت هایی همچون گوگل کوشش می نمایند تا انحصار خطوط فیبر نوری در جهان را به دست بیاورند، چین نیز کوشش می نماید در قالب برنامه جهانی خود شاهراه های جدیدی برای انتقال اطلاعات به وسیله خطوط فیبر نوری برپا کند، که این امر امکان کنترل اینترنت را برای آمریکایی ها سخت خواهد نمود.

شرکت هایی همانند هووای و ZTE در حال طراحی تجیهزات جدید شبکه برای شبکه های 5G هستند.در سوی دیگر آمریکایی ها کوشش نموده اند تا با اتهامات گوناکون شرکت های چینی فعال در این حوزه را زمین گیر نمایند. از جمله این اقدامات متهم کردن مقامات شرکت های چینی به بهانه دور زدن تحریم ها است.

نشانه دیگری از افول نظام سرمایه داری

چندی پیش بانی گلیزر، مدیر برنامه قدرت چین در مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی در گفت وگویی با بی بی سی تبعات گسترده تر پیشگام بودن در جهان در زمینه فناوری های ارتباطی را اینطور عنوان نمود: چون اگر چین بتواند در این زمینه ها پیروز گردد، آن وقت احتمالا جای آمریکا را به عنوان بزرگترین قدرت جهان خواهد گرفت.

رقابت در این میان بر سر هر چه که باشد و پیروز آن هر طرف که باشد، ممنوعیت های اعمال شده از سوی آمریکا (و انگلیس) علیه شرکت های فناوری چین را باید به منزله انتهای برای ادعای جهان غرب درباره تجارت آزاد و همچنین نشانه ای دیگر در کنار دیگر نشانه های افول نظام سرمایه داری لیبرال دید.

چندی پیش لاوری مک فارلین، تحلیلگر مسائل مالی نوشت نگرانی های آمریکا از شرکت های فناوری چین واقعی هستند اما در زیر لفاظی های آمریکا در مورد مسائل امنیت ملی یک نگرانی عمیق تر نفهته است: اینکه مدل مالی چین ممکن است قابلیت رقابت با نظام مالی سرمایه داری لیبرال را داشته باشد و سلطه آمریکا در زمینه فناوری که از دیرباز زیربنای هژمونی این کشور بوده را تهدید کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 5 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: buyclockhirad.sale-blog.ir شناسه مطلب: 6310

به "گزارش، آن سوی تقابل آمریکا با فناوری چین؛ سرانجام قرن آمریکایی، شروع قرن آسیایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، آن سوی تقابل آمریکا با فناوری چین؛ سرانجام قرن آمریکایی، شروع قرن آسیایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید