پیوند مدفوع، چگونه چاق یا لاغر می نماید؟

به گزارش وبلاگ ساعت هیراد، خبرنگاران: از بین تمام انواع عمل های پیوند که در حال حاضر انجام می گردد پیوند مدفوع عجیب ترین پیوندی است که یک بیمار می تواند دریافت کند. اما در حقیقت این پیوند می تواند یکی از مهم ترین اقدامات درمانی باشد چرا که به عنوان راه حلی برای مشکل مقاومت دارویی که شاخه های مختلف پزشکی را تحت تأثیر قرار داده، مطرح است.

پیوند مدفوع، چگونه چاق یا لاغر می نماید؟

پیوند مدفوع نوعی از درمان به نام باکتری درمانی است که طی آن از باکتری های بی ضرر برای حذف باکتری های بیماری زا در بدن استفاده می گردد. پیوند مدفوع یعنی قرار دادن مدفوع صاف و رقیق شده فردی با روده سالم در روده عظیم یک بیمار!

علاوه بر درمان عفونت، باکتری درمانی از بر هم خوردن ترکیب باکتری های مفید حاضر در بدن جلوگیری می نماید، کاری که آنتی بیوتیک ها قادر به انجام آن نیستند. یک ماجرای جالب که در منابع مختلف اخبار سلامتی منعکس شد، مورد خانمی بود که پس از دریافت پیوند مدفوع از یک دهنده با وزن اضافی، دچار چاقی شد.

برای بسیاری از افراد این ماجرا اولین باری بود که درمان با پیوند مدفوع به گوششان خورد. اما این شیوه دقیقا چطور کار می نماید؟ از کجا آمده است؟ چرا از آن استفاده می گردد و چرا قبل از دیگر روش ها توسط پزشکان پیشنهاد می گردد؟ در این مقاله ما سعی می کنیم به این سؤالات پاسخ دهیم.

خاستگاه پیوند مدفوع

اولین مثال پیوند مدفوع را می توان در چین، در قرن چهارم میلادی جستجو کرد که نوشتار های آن موقع به استفاده از پیوند مدفوع در درمان مسمومیت غذایی و اسهال اشاره می نمایند. بعد ها در قرن شانزدهم، گیاه شناس معروف لی شیزن بیماری های گوارشی را با استفاده از دارویی به نام سوپ زرد یا شربت طلایی درمان می کرد. این ماده حاوی مدفوع تازه، خشک شده و یا تخمیر شده بود. در دامپزشکی قرن شانزدهم، روشی درمانی روی چهارپایان نشخوارنماینده انجام می شد که امروزه نیز از آن استفاده می گردد. در این روش میکروارگانیسم ها از معده حیوانات دهنده سالم به حیوانات بیمار منتقل می شوند.

طی جنگ جهانی دوم، سربازان آلمانی گزارش کردند که برای درمان اسهال خونی باکتریایی، به طور مؤثر از مدفوع تازه شتر استفاده می کردند. استفاده از مدفوع در درمان بیماری ها ریشه عمیقی در تاریخ پزشکی دارد و به عنوان روشی مؤثر از قرن چهارم تا قرن حاضر شناخته می گردد. از آن موقع پزشکی پیشرفت زیادی نموده و روش های استفاده از مدفوع از روز های لی شیزن تا زمان حاضر بسیار پالایش شده اند.

پیوند مدفوع چگونه کار می نماید؟

امروزه پیوند مدفوع عملی نسبتا ساده است. این روش با یک دهنده سالم آغاز می گردد که نمونه مدفوع خود را جهت استفاده اهداء می نماید. سپس نمونه مدفوع با محلول خاصی مخلوط می گردد و برای جداسازی ذرات عظیمتر قبل از پیوند به بیمار صاف می گردد.

راه های متعددی برای قرار دادن نمونه درون بدن بیمار وجود دارد. پزشکان می توانند از تنقیه، آندوسکوپ، کولونوسکوپ و یا سیگمویدسکوپ استفاده نمایند. هیچ کدام از این روش ها به دیگری رجحان ندارد و شرایط بیمار برای مشخص روش مورد استفاده در نظر گرفته می گردد. میکروارگانیسم هایی که در روده یافت می شوند، نقش مهمی در سلامت نگه داشتن ما بازی می نمایند.

مشکل باکتری کلستریدیوم دیفیسیل

در حال حاضر استفاده از پیوند مدفوع برای درمان بیمارانی که از عفونت با کلستریدیوم دیفیسیل رنج می برند مرسوم است. این عفونت بر اثر کمبود باکتری های مفید و طبیعی دستگاه گوارش ایجاد می گردد و به غشای پوشاننده روده حمله می نماید. علائمی که توسط کلستریدیوم دیفیسیل ایجاد می گردد شامل اسهال و درد شکم است.

این عفونت اغلب در افرادی که برای درمان عفونتی دیگر از آنتی بیوتیک استفاده می نمایند، بروز می نماید. با اینکه آنتی بیوتیک ها می توانند برای درمان عفونت ها استفاده شوند، می توانند اثرات جانبی مضری روی باکتری های مفید ساکن روده داشته و خود باعث بروز عفونتی دیگر شوند.

ویدئویی از توضیحات یک پزشک درباره رایج شدن پیوند مدفوع برای چاقی یا لاغری! را ببینید.

منبع: میزان، labdiagnosis

منبع: برترین ها
انتشار: 5 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 شهریور 1399 گردآورنده: buyclockhirad.sale-blog.ir شناسه مطلب: 5481

به "پیوند مدفوع، چگونه چاق یا لاغر می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیوند مدفوع، چگونه چاق یا لاغر می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید