شرایط خانه نقاش شهیر ایرانی در خراسان رضوی

به گزارش وبلاگ ساعت هیراد، ایسنا/ این خبر پیرامون شرایط خانه نقاش شهیر ایرانی در خراسان رضوی برای شما نگارش شده است.

شرایط خانه نقاش شهیر ایرانی در خراسان رضوی

خانه ای که بوی نقش و رنگ می دهد

منزل کمال الملک در روستای حسین آباد و در فاصله 5 کیلومتری جنوب شهر فیروزه واقع شده است. این بنا در سال 82 ثبت فهرست آثار ملی شده است.

از دور که می آیی دیوارهای کاهگلی و درب چوبی این بنا تو را جلب می نماید؛ دلت می خواهد بی پروا کلون در را بزنی و سرت را خم کنی و وارد حیاط شوی؛ تقریبا رو به روی درب ورودی یک حوض کوچک است از آن حوض هایی که تو را یاد قدیم می اندازد.

سمت راست یک ساختمان همکف است اینجا مطبخ خانه بوده؛ یک بخش مطبخ خانه تنوری خودنمایی می نماید. تنوری که با گِل ساخته شده از همان تنورها که هیزم می ریختند و خمیر را به دیواره هایش می زدند تا بپزد. تنور را که می بینی بوی نان داغ تو را به گذشته می برد.

از مطبخ خانه بیرون می آیی؛ درست رو به روی ساختمانِ مطبخ خانه چند پله بالاتر ساختمانی است که روزی کمال الملک در آن می زیسته... از پله ها بالا می روی اتاق ها با ورودی های قوسی شکل به هم پیوند می خورند؛ اینجا بوی نقش و رنگ می دهد...

آن موقع که کمال الملک به این منطقه آمد؛ هنوز اینجا بخشی از نیشابور بود. او 12سال آخر زندگی خود را در نیشابور گذراند؛ البته حالا این خانه که کمال الملک در آن زندگی می نموده در جغرافیای شهرستان فیروزه واقع شده است و چندین سال می گردد که فیروزه از نیشابور جدا شده و به شهرستان ارتقا یافته است.

نوه دختر برادر کمال الملک درباره حضور این نقاش در روستای حسین آباد گفت: کمال بعد از مشورت با دوستان با سالار معتمد گنجی در نیشابور آشنا می گردد و به پیشنهاد سالار، روستای حسین آباد نیشابور را خریداری می نماید و برای ساخت قلعه نیز هزینه و به نیشابور مهاجرت می نماید.

آری اینطور می گردد که کمال الملک ساکن روستای حسین آباد شده و سالها در آن زندگی می نماید، اما این خانه و یا بهتر است بگوییم قلعه بسیار عظیمتر و زیباتر از حال حاضر بود؛ چندی پیش وقتی با یکی دیگر از نوادگان دختر برادرِ کمال الملک صحبت می کردم و از او پرسیدم که آیا از بنای اصلی خانه کمال الملک چیزی به یاد دارد؛ این گونه پاسخ داد: خیلی کوچک بودم، اما به یاد دارم که پنجره های ساختمان رو به غروب خورشید بود و به باغ عظیم و مصفایی باز می شد که نهر آبی در جلوی آن جاری بود و حوضی زیبا با آجرهای آبی رنگ لعاب خورده دیده می شد؛ در طرف دیگر، حمامی به صورت زیر زمینی ساخته شده بود که ابتدا صاحب خانه و سپس کارگران از آن استفاده می کردند.

اگرچه حالا از آن نهر و شکوه، چیز زیادی باقی نمانده، اما همین ساختمان و همین اثر به جا مانده نیز خود به اندازه کافی شکوهمند و زیباست؛ چراکه هنوز پس از سالهای سال همچنان بوی نقش و رنگ و هنر می دهد...

محمد غفاری معروف به کمال الملک در کاشان زاده شد. او در سال 1307 به حسین آباد نیشابور که حالا در جغرافیایی سیاسی شهرستان فیروزه واقع شده است، کوچ کرد. این خانه در دوره پهلوی اول ساخته شده و مشتمل بر حیاط مرکزی، ساختمان های یک طبقه شمالی و جنوبی و باغ وسیعی در ضلع جنوبی است؛ بنای سمت جنوبی محل کار و اقامت استاد کمال الملک بوده است.

منبع: همگردی
انتشار: 22 فروردین 1400 بروزرسانی: 22 فروردین 1400 گردآورنده: buyclockhirad.sale-blog.ir شناسه مطلب: 10775

به "شرایط خانه نقاش شهیر ایرانی در خراسان رضوی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط خانه نقاش شهیر ایرانی در خراسان رضوی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید