ماجراهای پینوکیو وقتی که آدم شد

به گزارش وبلاگ ساعت هیراد، به گزارش خبرنگاران ، وقتی پینوکیو آدم شد نهمین جلد از مجموعه اندیشه های خوشمزه است که در قطع خشتی کوچک و 36 صفحه برای گروه سنی ب و ج از سوی انتشارات کتاب نیستان به بازار نشر کودک و نوجوان عرضه شده است.

ماجراهای پینوکیو وقتی که آدم شد

در معرفی ناشر از این کتاب آمده است: وقتی پینوکیو آدم شد برداشتی غیرمنتظره از اثری کلاسیک است. لیدا طرزی مخاطب گروه سنی ب و ج را به روزهای پس از اتمام داستان آشنای پینوکیو می برد: وقتی قهرمان کله شق و ماجراجو به پسری واقعی تبدیل شده اما برخلاف انتظار همه، از شرایط جدیدش راضی و راضی نیست و به دنبال راهی می شود تا به حالت قبلی برشود و هرچقدر دلش می خواهد شیطنت بکند.

نویسنده از تمام شخصیت های داستان اصلی بهره برده و آن ها را در این چالش جدید در کنار پینوکیو قرار داده. صد البته که هیچ نصیحت و توضیحی به گوش این پسربچه فرو نمی رود. نه دلایل منطقی جینا و روکو می تواند او را قانع و آرام سازد و نه حتی، توضیحات و راهکار غیراخلاقی و هیجان انگیز روباه مکار.

پینوکیو از خوب بودن و انجام دادن وظایفی که به عنوان یک بچه باید به انجام برساند، کلافه است و مخاطب هشت سال به بالا به راحتی با او همذات پنداری می کند. این طور به نظر می رسد که در شرارت، لذتی هست که هرگز در زندگی آرام و معقول نمی توان تجربه کرد!

پدیدآورندگان اثر، دوشادوش هم، کودک را با پرسشی اخلاقی و فلسفی روبرو می کنند؛ پرسشی که بسکمک از بزرگترها هم دلیلی منطقی برایش ندارند.

وقتی پینوکیو آدم شد با متنی نسبتاً طولانی، قدرت تمرکزی بیش از حد معمول می طلبد و باعث می شود تا کودک، ناخواسته بر روی متن دقت کند و به این شکل، علاوه بر ارتقای توان سواد پایه، به کمک سایر درس ها هم می آید.

نکته آخر این که انتها وقتی پینوکیو آدم شد… اگر تاثیرگذارتر از بخش انتهایی داستان اصلی نباشد، از نظر رویکرد انسان مدارانه، دست کمی از آن ندارد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 24 مهر 1399 بروزرسانی: 24 مهر 1399 گردآورنده: buyclockhirad.sale-blog.ir شناسه مطلب: 6815

به "ماجراهای پینوکیو وقتی که آدم شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجراهای پینوکیو وقتی که آدم شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید