فروش طلا برای تامین اجاره خانه!

به گزارش وبلاگ ساعت هیراد، مردم این محله خیلی زور بزنند، آخر ماه 3 میلیون تومان درآمد داشته باشند؛ حالا از کجا بیاورند برای یک خانه 40متری 140 میلیون تومان رهن بدهند؟

فروش طلا برای تامین اجاره خانه!

جهت دریافت خدمات پتینه کاری ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

روزنامه شهروند نوشت: صدای زنگ تلفن مشاور املاکی حرف حمید را قطع می نماید، گوشی را برمی دارد و ادامه می دهد: یک خانه 90 متری 30 سال ساخت در همین محله راه آهن دارم، 120 میلیون تومان رهن می دهد؛ چی گفتی خواهرم؟ خدا پدرت را بیامرزد؛ آن پارسال بود که می توانستی با 100 میلیون تومان همین خانه را اجاره کنی. به گفته حمید مستأجران محله راه آهن همواره برای پرداخت اجاره با مشکل روبرو بودند، اما در ماه های اخیر به دلیل شیوع ویروس کرونا اجاره بعضی از آن ها 4 ماه عقب افتاده است؛ البته این شرایط فقط مختص راه آهن نیست و طی دو سال گذشته به دلیل افزایش گرانی قشر متوسط جامعه هم از نظر سطح درآمدی به دهک های پایین نزدیک شده است؛ بعضی از آن ها مجبور هستند برای تأمین پول اجاره مسکن طلاهایشان را بفروشند یا از تفریحات خود بزنند تا سقفی گران برای زندگی ارزان شان به دست بیاورند.

شهروند برای آنالیز میزان افزایش قیمت ها در بازار اجاره مسکن به چهار محله راه آهن، انقلاب، بهارستان و نواب تهران مراجعه نموده است؛ نتیجه اینکه قیمت اجاره ها بین 40 تا 100 درصد نسبت به سال 98 بیشتر شده است. بیشتر مشاور املاکی ها می گویند معین دلبخواهی قیمت ها از طرف صاحبخانه ها علت اصلی گرانی مسکن در ماه های اخیر است، اما بعضی دیگر معتقدند بنگاهی ها هم از این شرایط سود می برند؛ خصوصا آن ها که صاحب چند دستگاه آپارتمان هستند و می خواهند پول بیشتری به دست بیاورند.

پول فروش خودرو برای اجاره خانه

یک ماه پیش حدود 40 میلیون تومان پول جمع نموده بودیم تا یک پراید مدل سال 90 بخریم اصلا فکرش را هم نمی کردیم صاحبخانه 40 میلیون تومان روی رهن و 800 هزار تومان هم روی اجاره بگذارد. مجبور شدیم پولی را که برای خرید خودرو کنار گذاشته بودیم به صاحبخانه بدهیم؛ حالا باید بخش بیشتری از حقوق مان را برای اجاره صرف کنیم؛ خرید پراید هم پیشکش.

ناهید این حرف ها را می زند؛ او در محله بهارستان زندگی می نماید که براساس گزارش میدانی طی یک ماه گذشته شاهد افزایش حدود 55 درصدی قیمت اجاره خانه بوده است. سال گذشته می شد با حدود 85 میلیون تومان رهن و اجاره 800 هزار تومانی یک خانه 70 متری در محله های مناسب حوالی میدان بهارستان تهران اجاره کرد، اما حالا آپارتمانی با همین معینات کمتر از 120 میلیون تومان رهن و اجاره یک میلیون و 600 هزار تومان پیدا نمی گردد.

سعید که در حوالی میدان بهارستان دفتر مشاور املاک دارد می گوید: صاحبخانه ها هر چقدر دل شان می خواهد نرخ معین می نمایند. همین چند روز پیش یک نفر آمد آپارتمان 53 متری اش را 120 میلیون تومان رهن کامل گذاشت. یکی از مشتریان املاکی که این خانه را دیده است، ادامه حرف را می گیرد: این خانه 5 سال ساخت است؛ برای رسیدن به آن باید چند بار در کوچه پس کوچه ها دور بزنید تا در ورودی را پیدا کنید. کوچه هایش هم آن قدر باریک است که دو نفر کنار هم نمی توانند راه بروند. مشاور املاکی می گوید قیمت رهن این خانه در سال گذشته حدود 80 میلیون تومان بود.

قهر صاحبخانه ها با بنگاه ها

چند روز پیش یک نفر به بنگاه آمده بود، می خواست خانه 15 سال ساختش را متری 20 میلیون تومان اجاره بدهد. این در حالی است که قیمت هر متر خانه اش 14 میلیون تومان بیشتر نبود. به او گفتم این قیمتی که تو گذاشته ای، برای خانه نوساز است؛ نه خانه تو. ناراحت شد، فایلش را پاره کرد و گفت می رود در سایت دیوار آگهی می دهد.

ساسان که در محله نواب صفوی مشاور املاکی دارد این حرف ها را می زند و ادامه می دهد: الان قیمت خانه نوساز 70متری در محله رودکی 240 میلیون تومان رهن کامل داده شده. این در حالی است که سال گذشته می شد همین خانه را با 160 میلیون تومان رهن کرد. خود من پارسال خانه 80 متری ام را با قیمت 50 میلیون تومان رهن و یک میلیون و 850 هزار تومان اجاره نموده بودم، اما صاحبخانه سال جاری گفت باید 10 میلیون تومان روی پول پیش بگذارم و ماهی 3 میلیون تومان هم اجاره بدهم. من و همسرم چند سال است که می خواهیم خانه بخریم، اما هر سال گران تر می گردد و مجبوریم پول مان را برای اجاره بدهیم.

40 متر زیرزمین؛ ماهی 2 میلیون تومان

افزایش بیش از 50 درصدی قیمت اجاره خانه در ماه های اخیر باعث شده بعضی از شهروندان مجبور شوند دارایی های خود را بفروشند تا بتوانند هزینه های مسکن را تأمین نمایند. داود که یکی از آنهاست، می گوید: همسرم مجبور شد طلاهایش را بفروشد تا بتوانیم پولش را روی وام ازدواج و مابقی پس اندازمان بگذاریم و خانه ای 70 متری 15 سال ساخت در محله جمالزاده اجاره کنیم. مالک این خانه 100 میلیون تومان رهن و ماهی 2,5 میلیون تومان اجاره می خواست. وقتی با مشاور املاکی صحبت کردم، گفت پارسال اجاره این خانه با همان 100 میلیون تومان به 900 هزار تومان هم نمی رسید.

علی یکی از مشاوران املاک محله انقلاب درباره افزایش قیمت اجاره می گوید: همین چند روز پیش یک نفر آمده بود، زیرزمین 40 متری اش را 40 میلیون تومان پیش با ماهیانه 2 میلیون تومان اجاره بدهد. همین خانه پارسال 35 میلیون تومان با ماهیانه 1,5 میلیون تومان اجاره رفته بود. کلی با مالک کلنجار رفتم و آخر سر گفت اگر نمی خواهم فایلش را ثبت کنم، مهم نیست؛ چون می رود در سایت دیوار آگهی می دهد. علی ادامه می دهد: صاحبخانه ها به حرف ما گوش نمی دهند و هر جور دل شان می خواهد قیمت می گذارند؛ مثلا یک نفر برای خانه 70متری 15 سال ساخت، 240 میلیون تومان رهن در نظر گرفته بود. قیمت رهن این خانه در سال گذشته 130 میلیون تومان بیشتر نبود.

خریداران اجاره نشین شدند

من نمی دانم چرا مسئولان هیچ کاری نمی نمایند؟ اگر با چند نفر از همین صاحبخانه ها یا مشاور املاکی های متخلف برخورد گردد، قیمت ها می افتد. حمید که در محله راه آهن مشاور املاکی دارد، این حرف را می زند و ادامه می دهد: صاحبخانه ها هر قیمتی دل شان می خواهد، می گویند. مستأجران پول ندارند بتوانند اجاره های میلیونی بدهند، اما چاره ای ندارند؛ مجبورند یا به محله های پایین تر بروند یا اگر طلایی چیزی دارند بفروشند و پول اجاره را تأمین نمایند.

دولت اخیرا اعلام نموده است که بسته ای حمایتی شامل پرداخت ودیعه اجاره بها برای خانوار های کم درآمد ساکن در واحد های مسکونی کوچک در نظر گرفته است و همزمان طرح اقدام ملی مسکن و اخذ مالیات از خانه های خالی را پیش خواهد برد تا قیمت ها در بازار مسکن متعادل گردد؛ با این حال هنوز معین نیست ودیعه پرداختی قرار است چقدر باشد و دقیقا چه تعداد از افراد جامعه را پوشش بدهد؟ همین وقفه در ورود به بازار مسکن باعث شده قیمت ها روز به روز افزایش و درآمد شهروندان کاهش بیشتری پیدا کند. به غیر از صاحبخانه ها، اما بعضی فعالان بازار مسکن معتقدند بنگاهی ها هم از افزایش قیمت ها سود می برند.

حمید، مشاور املاکی، می گوید: بعضی از مشاور املاکی ها به دلیل داشتن چند دستگاه آپارتمان قیمت ها را بالا برده اند تا خودشان سود بیشتری ببرند. البته شهاب که چند متر دورتر از آنجا بنگاه دارد، حرف دیگری می زند: مشاور املاکی ها دخالتی در ماجرای گرانی ندارند این صاحبخانه ها هستند که قیمت ها را بالا برده اند. وقتی با این افراد بحث می کنیم، می گویند به خاطر گرانی ها تحت فشارند. الان یک خانه 50 متری 18 سال ساخت در همین محله راه آهن 100 میلیون تومان رهن کامل شده است. این قیمت برای خانه نوساز است، اما صاحبخانه ها به این چیز ها توجه نمی نمایند.

افزایش قیمت ها باعث شده بخشی از شهروندان که تا سال گذشته توانایی خرید مسکن داشتند، حالا اجاره نشین شوند. گروهی از این افراد حتی خانه شان را فروختند تا با گذاشتن وام مسکن روی پول شان بتوانند یک خانه 70 متری به قیمت تقریبی 700 میلیون تومان در تهران بخرند، اما حالا همان خانه بیش از یک میلیارد تومان قیمت خورده است؛ حرف های پایانی شهاب خلاصه بحرانی است که این روز ها مستأجران با آن دست به گریبانند: پارسال همین موقع با 90 میلیون تومان می شد در محله راه آهن یک خانه 45 متری خرید، الان با این پول حتی نمی توان همان خانه را رهن کرد؛ بقیه محله ها هم همین طور شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 13 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: buyclockhirad.sale-blog.ir شناسه مطلب: 4875

به "فروش طلا برای تامین اجاره خانه!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فروش طلا برای تامین اجاره خانه!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید