زمینه فعالیت مالی برای بازرگانان بنگلادش و فارس وجود دارد

به گزارش وبلاگ ساعت هیراد، خبرنگاران/فارس عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس گفت: با توجه به اینکه کشورهای ایران و بنگلادش بازارهای بزرگی دارند، فرصت های مالی و تجاری خوبی برای همکاری بازرگانان دو کشور وجود دارد.

زمینه فعالیت مالی برای بازرگانان بنگلادش و فارس وجود دارد

یلدا راهدار سه شنبه 3 تیر در ملاقات با رایزن بازرگانی سفارت بنگلادش در ایران، گفت: استان فارس در بحث های کشاورزی، گیاهان دارویی، سیمان، صنایع پالایشگاهی و شیمیایی، گردشگری و صنایع دستی حرف های بسیاری برای گفتن دارد و تجار و بازرگانان ما می توانند در این بخش ها خدمات خوبی را به مردم کشورهای مختلف ارائه کنیم.

او اضافه نمود: فراوری محتوا و نرم افزار، کسب و کارهای نوین و دانش بنیان یکی دیگر از ظرفیت های استان فارس است که در این زمینه برقراری مراودات تجاری با کشور بنگلادش را دنبال می کنیم.

راهدار ادامه داد: بازار کشور بنگلادش جاذبه های بسیاری برای تجار ایرانی و فارسی خواهد داشت اما مشکلاتی نیز برای افزایش مراودات تجاری بر سر راه تجار وجود دارد که باید کوشش کنیم این موانع به حداقل رسیده و فرایند تجارت تسهیل گردد.

او اضافه نمود: آشنایی تجار و بازرگانان استان فارس با کشور بنگلاش و ظرفیت های اقتصادی دو طرف موضوع مهمی است که آن را با دقت نظر و برنامه ریزی منسجم دنبال می کنیم زیرا باور داریم حضور در بازارهای بین المللی باید به صورت علمی و پایدار پایه ریزی گردد.

امید ماهرانی، عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس نیز گفت: فرصت های خوبی برای مراودات تجاری و اقتصادی بین دو کشور ایران و بنگلادش وجود دارد و حجم تجارت بین کشور شایسته تجار آنها نیست زیرا ظرفیت برای افزایش این میزان و صادرات بیشتر وجود دارد.

او اعلام کرد: استان فارس در بسیاری از حوزه های مورد احتیاج کشور بنگلادش از جمله سنگ، کاشی و سرامیک، کلنکر، سیمان، خدمات فنی و مهندسی، صنایع شیمیایی، کود اوره، سرمایه گذاری و گردشگری و جهانگرد سلامت دارای پتانسیل های بسیار با کیفیت و خوبی است که کوشش ما بر پایه برنامه ریزی بلند مدت برای تجار و بازرگانان فارس است.

ماهرانی گفت: برای افزایش مرادوات تجاری فارس با کشور بنگلادش ما در اتاق بازرگانی فارس آماده همکاری در تمام سطوح و انعقاد تفاهم نامه با سفارت، اتاق بازرگانی و تجار کشور بنگلادش هستیم.

او اضافه نمود: سفارتخانه بنگلادش در ایران لیست پروژه های و فرصت های اقتصادی و مناقصات خود را به اتاق بازرگانی فارس معرفی کند تا ما شرکت های مناسب استان فارس در این زمینه را بتوانیم معرفی کنیم.

ماهرانی ادامه داد: مبادلات اقتصادی در مباحث تجاری بسیار مهم است و نکته مورد تاکید سفارت بنگلادش در موضوع تهاتر اقتصادی بسیار خوب و قابل پذیرش است که می تواند بر تسهیل و افزایش صادرات و واردات بین فارس و بنگلادش بسیار موثر باشد.

محمد شکیباحسین، رایزن بازرگانی سفارت بنگلادش در ایران هم گفت: صنعت اول بنگلادش پوشاک و منسوجات است به طوری که در سال اخیر اقتصادی 82 درصد حجم صادرات ما م بالغ بر 41 میلیارد دلار صادرات ما از این صنعت بوده است.

وی با بیان اینکه کشور بنگلادش از نظر جمعیت کشور عظیمی است و فرصت های خوبی در حوزه تجارت بین الملل دارد اضافه نمود: از دیگر اقلام صادراتی کشور بنگلادش نخ های کنفی قابل استفاده در فرش بافی، کشت سازی، صنعت سرامیک و محصولات چرم است.

شکیباحسین اضافه نمود: تجارت دو کشور بنگلادش و ایران در سال اقتصادی اخیر حدود 100 میلیون دلار بوده است که تراز اقتصادی تجاری ایران مثبت و صادرات از ایران به کشور بنگلادش بیشتر از واردات بوده است.

او با بیان اینکه اگر بخش اقتصادی کشور ایران و بنگلادش قدم های بیشتر مثبتی را برای گسترش مراودات تجاری دو کشور بردارند حجم صادرات دو طرف را می توان تا 10 برابر افزایش داد، اضافه نمود: هم اکنون کالاهایی از جمله قیر، نخ های کنفی، کلینکر و خشکبار از کشور ایران به بنگلادش صادر می گردد و بازار آنها نیز مناسب است.

شکیباحسین ادامه داد: کشور ایران منابع غنی برای نفت و گاز دارد درحالی که کشور ما از این منابع و ثروت بی بهره است لذا ایران و فارس می تواند بازار خوبی در این زمینه در کشور بنگلادش داشته باشند.

رایزن بازرگانی سفارت بنگلادش در ایران مطرح کرد: کشور بنگلادش می تواند در زمینه های قیر، کلینکر، خشکبار، کشمش، زیره، خدمات نانو و شرکت های دانش بنیان، کودهای مختلف، خدمات فنی و مهندسی بازار عظیم و پایداری برای تجار ایرانی و استان فارسی باشد.

او گفت: جهانگرد سلامت یکی از حوزه های بسیار مورد احتیاج کشور بنگلادش است و این درحالی است که سالانه بسیاری از مردم بنگلادش برای اخذ خدمات درمانی به کشورهای هند، تایلند، مالزی و سنگاپور سفر می نمایند اما ایران و به ویژه استان فارس در این زمینه شرایط مطلوبی برای ارائه خدمات به مردم ما دارد و ما برای بهره مندی از این پتانسیل فارس و شیراز استقبال می کنیم.

شکیباحسین اضافه نمود: یکی دیگر از بخش های مورد اهمیت برای بنگلادش سرمایه گذاری است که با توجه به تحریم های اعمال شده بر ایران و ارائه مشوق های حمایتی خوب از سوی ما، کشور بنگلادش می تواند فرصت های خوبی در حوزه سرمایه گذاری در اختیار تجار ایرانی قرار دهد و در کل ظرفیت خوبی در این زمینه برای دو کشور وجود دارد.

او اعلام کرد: کشور ما در حوزه تجارت مشوق های خاصی را به تجار ارائه می دهد به طوری که هم اینک مناطق ویژه ای برای تجار کشور های مختلف در بنگلادش فعال است که در صورت تمایل می توانیم منطقه ویژه ای بدون محدودیت خاص برای تجار ایرانی در کشور بنگلادش ایجاد کنیم.

شکیباحسین اضافه نمود: ارتباط دو جانبه بین اتاق های بازرگانی کشور بنگلادش و اتاق بازرگانی فارس را با جدیت دنبال می کنیم تا تجار دو طرف بتوانند برنامه های تخصصی و بلند مدتی را در حوزه های مورد احتیاج ترسیم نمایند.

او با اشاره به قرارداد بین دو کشور ایران و بنگلادش در سال 2005 ادامه داد: باید فرآیندی عملی تعریف و اجرا گردد که تجار دو کشور از مزایای این قرارداد بهره مند شوند.

شکیبا حسین با بیان اینکه سفارت بنگلادش در کوشش است حجم مبادلات تجاری با کشور ایران به ویژه بعضی از استان ها را افزایش دهد، مطرح کرد: از اتاق بازرگانی فارس دعوت می کنیم درحاشیه اجلاس D8 که در کشور بنگلادش برگزار می گردد، هیئت اقتصادی را اعزام کند زیرا این اجلاس فرصت مغتنمی برای معین کردن ضمانت اجرایی مراودات اقتصادی برای دو طرف خواهد بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: buyclockhirad.sale-blog.ir شناسه مطلب: 5304

به "زمینه فعالیت مالی برای بازرگانان بنگلادش و فارس وجود دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمینه فعالیت مالی برای بازرگانان بنگلادش و فارس وجود دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید