اسناد آمایش 31 استان کشور تصویب شد

به گزارش وبلاگ ساعت هیراد، سازمان برنامه اظهار داشت با تصویب اسناد آمایش 31 استان کشور برای نخستین بار در نظام برنامه ریزی توسعه سرزمینی کشور، برنامه ریزی از پایین به بالا تجربه خواهد شد.

اسناد آمایش 31 استان کشور تصویب شد

به گزارش گروه مالی وبلاگ ساعت هیراد به نقل از سازمان برنامه و بودجه یکی از پرسابقه ترین مطالعات توسعه در کشور به مطالعات آمایش سرزمین برمی شود که بیش از پنج دهه قدمت دارد.

گزارش مذکور حاکی است که این مطالعات اولین بار در دهه 1350 و در پاسخ به نابرابری های گسترده ایجاد شده در سرزمین، توسط مشاور ایرانی- فرانسوی انجام پذیرفت و بار دیگر نیز به صورت سراسری و در سطح ملی یک بار در دهه 1360 و در اثنای جنگ تحمیلی انجام پذیرفت و بار سوم در دوره 1376-1383 توسط دفتر ذی ربط با آمایش سرزمین در سازمان برنامه و بودجه کشور صورت پذیرفت، اما در نهایت در هیچکدام از این سه دوره مطالعات اجرا شده، سند مُصوب و ملاک عملی در اختیار دستگاه های اجرایی کشور قرار نگرفت.

از همین رو، با شروع برنامه ششم توسعه کشور و بر اساس جز یک بند الف ماده 26 قانون برنامه ششم توسعه کشور، مقرر شد اسناد آمایش استان های کشور این بار تدوین و ملاک عمل و هادی توسعه استان های کشور باشد.

بر اساس همین گزارش و با تدبیر اجرا شده، این اسناد از درون مطالعات برنامه آمایش استان ها که از سال 1385 با ابلاغ توضیح خدمات تیپ از سوی سازمان مدیریت و برنامه¬ریزی وقت شروع و در سال 1397 و پس از نزدیک به 12 سال آنالیز و مطالعه مستمر در تمام استان های کشور نهایی شده بود، استخراج شد.

بر پایه گزارش مذکور، با هدف ایجاد اجماع و تحقق زمینه اجرایی شدن این اسناد در میان دست اندرکاران توسعه کشور، این اسناد با طی یکی از مشارکتی ترین فرآیند های آنالیز و اجماع سازی، ابتدا در نشست میان امور بخشی و فرابخشی سازمان برنامه و بودجه کشور و بعد از آن در کمیسیون تخصصی شورای عالی آمایش سرزمین با حضور 22 دستگاه اجرایی، مورد به مورد آنالیز و اصلاح شده و آماده ارائه و تصویب نهایی شورای عالی آمایش سرزمین به عنوان بالاترین مرجع نظام راهبری توسعه سرزمین شده است.

به موجب همین گزارش، اصلی ترین ویژگی های اسناد آمایش استان ها که از حدود یک هزار و 100 جلد مطالعات آمایش در استان ها مستخرج شده است شامل ابتنای اسناد آمایش هر استان بر بیش از 40 جلد مطالعه برای هر استان و پنج تا 10 هزار صفحه گزارش مطالعات است و علاوه بر آن، این اسناد از یکی از مشارکت ترین مطالعات و برنامه های توسعه ای کشور حاصل شده است.

ویژگی دیگر این اسناد فرآیند تهیه و آنالیز تا تصویب اسناد آمایش استان ها با مشارکت جِدی دستگاه های اجرایی سطح ملی و استانی بوده است.

افزون بر این، با تصویب نهایی اسناد آمایش استان ها، در شرایطی که پراکندگی مطالعات و برنامه های غیرمنسجم را در استان ها و کشور شاهد هستیم، برای اولین بار استان ها دارای سندی واحد برای توسعه سرزمینی استان خواهند شد.

این گزارش تصریح می نماید که با انجام این مطالعات گسترده، برای نخستین بار در نظام برنامه ریزی توسعه سرزمینی کشور، برنامه ریزی از پایین به بالا تجربه خواهد شد و پس از تصویب سند ملی آمایش سرزمین طبق ماده 10 سند آمایش استان ها، این اسناد برای تطابق و هماهنگی با سند ملی آمایش، بازنگری خواهند شد.

در این گزارش همچنین تأکید شده است که به موجب این مطالعات، ابتنای مطالعات آمایش استان به توضیح خدمات تیپ و انجام مطالعات توسط مشاوران مجری مطالعات دارای رتبه یا دانشگاه صاحب صلاحیت بوده است.

اتکا و توجه مطالعات آمایش استان به اسناد فرادستی هم چون سیاست های کلی آمایش سرزمین و ضوابط و جهت گیری های ملی آمایش سرزمین هم ویژگی اساسی دیگر این مطالعات به شمار می رود و در کنار آن آنالیز مطالعات آمایش استان در سطح نخبگانی، کارشناسی و دستگاه های اجرایی در سطح استان و همچنین در سازمان برنامه و بودجه کشور و دستگاه های اجرایی عضو کمیسیون تخصصی در سطح ملی صورت پذیرفته است.

در این مطالعات همچنین رعایت ملاحظات پدافند غیرعامل، مسائل امنیتی، آب قابل برنامه ریزی، ملاحظات گردشگری و میراث فرهنگی، ملاحظات زیست-محیطی و توان اکولوژیک و توجه ویژه به مناطق مکُران و عسلویه و همچنین توجه به نکات و محور های تأثیرگذار، ارزیابی توان اکولوژیک، آنالیز و تحلیل پیوندها، مطالعات فراملی و آنالیز ژئوپلتیک، مطالعات ژئواکونومیکی استان ها و حتی کشور های هم جوار در استان های مرزی در مطالعات و اسناد صورت پذیرفته است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 2 شهریور 1399 بروزرسانی: 2 شهریور 1399 گردآورنده: buyclockhirad.sale-blog.ir شناسه مطلب: 5419

به "اسناد آمایش 31 استان کشور تصویب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسناد آمایش 31 استان کشور تصویب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید