اجرای طرح آبیاری نوین در 155 هکتار از زمین های کشاورزی همدان

به گزارش وبلاگ ساعت هیراد، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان از اجرای طرح آبیاری نوین در 155 هکتار از زمین های کشاورزی این استان اطلاع داد.

اجرای طرح آبیاری نوین در 155 هکتار از زمین های کشاورزی همدان

به گزارش خبرنگار از ؛ منصور رضوانی جلال، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان در آئین تجلیل از کشاورزان برتر استان همدان با تبریک هفته جهاد کشاورزی به سالروز تأسیس این سازمان در 27 خرداد سال 58 به فرمان امام خمینی (ره) اشاره نمود و گفت: باید از قهرمانان فراوری در سال جهش فراوری تجلیل تا عملکرد آنان برای کل بخش کشاورزی الگوسازی گردد.

این مقام مسئول با بیان اینکه سه نفر از نمونه های برتر کشوری از تویسرکان در بخش های باغبانی، فراوری نهال و مددکار اجتماعی هستند، اضافه کرد: نفر اول فراوری جو آبی استان همدان نزدیک به 15 تن در هکتار برداشت داشته که بیش از 3.5 برابر میانگین کشوری است.

رضوانی جلال ادامه داد: فراوری کننده برتر گردوی استان همدان از شهرستان تویسرکان نیز هفت تن و 700 کیلوگرم برداشت داشته در حالی که میانگین فراوری استان همدان دو تن و 900 کیلو و میانگین کشوری 2 تن و 200 کیلوگرم است.

او با بیان اینکه بر اساس آخرین آمار فایو جمعیت جهان در سال 2050 به 9 میلیارد می رسد که احتیاج غذایی به مراتب بیشتر از اکنون خواهد بود، اضافه کرد: با توجه به کاهش منابع آب و خاک، انرژی و نهاده های کشاورزی، غیر از افزایش بهره وری در واحد سطح در بخش کشاورزی چاره ای نیست که این برگزیدگان این مهم را محقق نموده اند و باید از قهرمانان ملی و استان تجلیل گردد و در کنار آن یاریگر آن ها باشیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان در ادامه صحبت های خود عنوان نمود: با توجه به محدودیت منابع، راهی جز افزایش بهره وری در بخش کشاورزی وجود ندارد بنابراین پیشتازان افزایش بهره وری باید شناسایی و معرفی شده و برای دیگر فعالان این بخش الگو باشند.

رضوانی جلال با بیان این که تغییرات اقلیمی، خاک و آب سه تهدید برای امنیت غذایی در سطح بین المللی به شمار می آیند که برای مقابله با آن ها باید برنامه داشت، توضیح داد: یکپارچه سازی اراضی و جلوگیری از خرد شدن اراضی، گسترش سیستم های نوین آبیاری، تقویت زنجیره های فراوری محصولات کشاورزی، توسعه گلخانه ها و اصلاح باغات از برنامه های استان همدان با هدف تأمین امنیت غذایی کشور است.

او افزایش بهره وری در واحد سطح را از سیاست های کلی وزارتخانه و سازمان جهاد کشاورزی برشمرد و گفت: یکپارچه سازی اراضی از مهمترین عوامل افزایش بهره وری است که خوشبختانه در نهاوند و بهار آغاز شده است.

این مقام مسئول در انتها یکی از دیگر از عوامل افزایش راندمان را آبیاری مکانیزه عنوان نمود و اضافه کرد: 155 هزار هکتار آبیاری نوین در سطح استان همدان اجرا شده است.

ب

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 19 شهریور 1399 بروزرسانی: 19 شهریور 1399 گردآورنده: buyclockhirad.sale-blog.ir شناسه مطلب: 5847

به "اجرای طرح آبیاری نوین در 155 هکتار از زمین های کشاورزی همدان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای طرح آبیاری نوین در 155 هکتار از زمین های کشاورزی همدان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید