آنچه که آمریکا قبل از بازگشت به برجام باید انجام دهد

به گزارش وبلاگ ساعت هیراد، مدیر برنامه مطالعات جهانی مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه آمریکا در صورت بازگشت به برجام باید خسارت هایی که به ایران زده شده را جبران کند، گفت: حضور در برجام اجازه نمی دهد که تحریم هایی خارج از این توافق وضع شود.

آنچه که آمریکا قبل از بازگشت به برجام باید انجام دهد

دیاکو حسینی در گفتوگو با خبرنگاران در ارزیابی خود از نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و این که بایدن خاطرنشان کرده به برجام بر می شود، اظهار کرد: آنچه که اکنون از بایدن می دانیم این است که او با خروج یکجانبه آمریکا از برجام مخالف بود و تصور می کرد که این توافق به نفع آمریکا است و باید در آن شرکت داشته باشد.

وی شرح داد: علیرغم این که بایدن خاطرنشان کرده به برجام بر می شود اما از نزدیکان او شنیده شده که به صورت مشروط به برجام باز می شود، در هر حال گرایش کلی که از بایدن سراغ داریم این است که زمان شکل گیری برجام او در سمت معاون رییس جمهور بوده و به این توافق به طور کلی پایبند بود.

این پژوهشگر مسائل استراتژیک همچنین خاطرنشان کرد: آمریکا نمی تواند هر زمان خواست از توافقات خارج و اعتمادها را نابود کند و مجددا باز شود، لذا تحریم هایی که با خروج از برجام اعمال شده باید لغو شود، حضور در برجام اجازه نمی دهد که تحریم هایی خارج ازاین توافق وضع شود.

حسینی اعلام کرد: آمریکا در صورت بازگشت به برجام باید خسارت هایی که به ایران زده شده را جبران کند و تضمین هایی ارائه دهد که در آینده دیگر مرتکب چنین خطایی نشود، در واقع همه این مسائل باعث پیچیدگی هایی در بازگشت آمریکا به برجام می شود.

وی درباره این که در مدت باقی مانده که هنوز ترامپ در کاخ سفید است، امکان انجام اقدامات پیش بینی نشده وجود دارد؟ گفت: واقعیت امر این است که ترامپ بعد از این که در انتخابات مغلوب گردید تا 20 ژانویه همچنان رئیس جمهور است اما در عمل اقتدار خودش را به عنوان رئیس جمهور از دست می دهد و از نگاه سایر کشورها تصمیمات رئیس جمهوری که در آستانه خروج از کاخ سفید است اعتبار چندانی ندارد.

مدیر برنامه مطالعات جهانی مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری ادامه داد: ممکن است تندروهایی که در زمانی ترامپ را تشویق به خروج از برجام کردند، بخواهند او را به رفتارهای مخرب علیه ایران تشویق کنند و راه دیپلماسی ایران در آینده با بایدن را سخت کنند اما ما باید تلاش کنیم تا از برخوردهای بزرگتر از صرفا تحریم های تکراری جلوگیری کنیم. در واقع باید تا دو ماه آینده خویشتنداری کنیم تا این اقدامات ناکام بماند و ببینیم در دولت آینده چه اتفاقی می افتد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 آذر 1399 بروزرسانی: 20 آذر 1399 گردآورنده: buyclockhirad.sale-blog.ir شناسه مطلب: 8256

به "آنچه که آمریکا قبل از بازگشت به برجام باید انجام دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنچه که آمریکا قبل از بازگشت به برجام باید انجام دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید